111

 ساعت یک ونیم بعد ازظهر چهارشنبه بیست وهشتم بهمن ماه  بود . آسمان هم روی خوشش را داشت نشان میداد .  پس از تجمع دوستان مقابل در شرقی دانشگاه فردوسی  به راه افتادیم .

 

در طول مسیر راهنمای تورما آقای حمید میلانی نژاد با رهبری تور وبا برگزاری مسابقات وایجاد چالش در مورد معلومات گردشگری دوستان فضای مفرحی را ایجاد وچاشنی تور اطلاعات ارزشمند دوستان پیشکسوت ازجمله آقای عطری، جناب افتخاری،وجناب ثاقب وجناب مکرم ،وجناب خالصه  بود که فضای معنوی وادبی تور راتکمیل ویا  باعث انتقال  تجربه ها به همگی شدند.
ناگفته نماند که دوستان جوان هم  در ایجاد فضای شادی بخش  نقش بسزا وبیاددماندنی را ایفا کردند.
که در مجموع در هنگام رفتن خاطرات دلنشین وپرباری رقم خورد.

 

 

درساعت هفت ونیم صبح پنجشنیه  به اصفهان رسیدیم و بلافاصله به رستوران نگین که از طرف راهنمایان اصفهان جهت صرف صبحانه تدارک دیده شده بود رفتیم.

پس از صرف صبحانه وبلافاصله توسط اتو بوسها به سمت کویر ورزنه  رهسپارشدیم.
راهنمای تور جناب شاهسونی در طول مسیر توضیحات مفیدی ارایه  دادند
ایشان به کاربرد منارها در دوره سلجوقی اشاره میکردند که در فواصل معین از هم ساخته میشدند وجهت مخابره واطلاع رسانی بوسیله ایجاد دود یاپارچه های رنگی ویا علایم دیگر مورد استفاده قرار میگرفتند.

 

 

کبوترخانه ازموارددیگری بودند که در مزارع جهت استفاده از کود کبوترها درامر کشاورزی توسط کشاورزان بشکل استواته ای ساخته میشدند‌.ودربالا ودر تعدادی ردیفی محفظه هایی در حد جثه کبوترها ایجاد میشده که هیچ پرنده دیگر قادر به ورود به فضای داخل کبوتر خانه نبوده.
ودروسط کبوتر خانه یک استوانه صیقلی وگچ اندودایجاد میشده که مار یا حیوانات دیگر قادر به آسیب رساندن به کبوترها نباشند به علت سر خوردن از این استوانه صیقلی.
نوع معماری کبوتر خانه ها طوریست که رزونانس ایجاد شده از بال زدن پرندها موجب تخریب زود هنگام این برجهای استوانه ای شکل نمی شود.
راهنمایان اصفهان برای روز اول گروههایی که یکروز زودتر از مراسم رسمی به اصفهان میرسیدندازجمله خراسانیها بازدید از کویر ورزنه راپیش بینی کرده بودند که در مسیرچند بازدید با ارزش دیگر هم داشتیم.

 

 

پس از ورود به شهر ورزنه که در سال ۱۳۴۷ دارای شهرداری شده بود تمامی راهنمایان که شاید حدود دویست نفر بودند به سمت یک منزل قدیمی که متعلق به کدخدا یا میر میرانی بنام یوسفی وبه زمان قاجار مربوط میشد وارد شدند.
که حیاط وسیع وتعدد اطاقها وظاهر مرمت شده جدید وگل اندود آن توسط میراث فرهنگی واشیا قدیمی موجود در اتاقهاونحوه خوشآمد گویی توسط تعدادی از ازافراد بالباس محلی ودود کردن اسپند وازهمه مهمترخوش آمد گویی آقای خلیلی دبیر انجمن با گویش پهلوی ساسانی یعنی زبان مردم ورزنه که متعلق به ۱۵۰۰ سال پیش بود .حال وهوای بسیار دلپذیری را از این خطه بجا گذاشت.

درتوضیحات راهنمای اصفهان دلیل پوشیدن چادر سفید درشهر ورزنه توسط بانوان چنین عنوان شد که چون پوشش سیاه از زمان سیاه جامگان در ایران. رایج میشود اما زنان این روستا بدلیل اعتقادات مذهبی قوی که لباس سفید را که نشانه پاکی وپاکیزگی ونشانه پیروی از پیامبر اسلام ودستورات دینی می دانستند با مقاومت ،زیر بار پوشیدن لباس مشکی نمی روند ودر وسط شهر یک نماد زیبا از یک بانوی پیر که چرخ نخریسی در دستش دیده میشود به عنوان یاد بودی از بانوان ورزنه چشم هر تازه و آردی را به سمت خود جلب میکند.
درپایان یک توقف نیم ساعته وپذیرایی گرم با چای وشیرینی ،دوستان از بانوان محلی که دار صنایع دستی را در ابعاد طول وعرض حیاط بپا کرده ومشغول بافتن بودند بخصوص پیرزن خمیده ای که طول وعرض دار را باپشت خمیده طی میکرد برای بافتن  ،
اقدام به خریدن دست بافته ها کرده و ورزنه را برای مقصد بعدی با خاطره ای بسیار بیادماندنی ترک کردیم.

 


مقصد بعدی قلعه قورتان یاگو رتال  یعنی محل تجمع سپاه یامحل جمع شدن آب
دومین قلعه بعد از ارگ بم  ومحل پناه گرفتن سایر روستاها درحملات دشمنان
وسعت حدود چهل وپنج کیلومتر
تعداد خانوار حدود پنجاه خانواده
ضخامت دیوارها حدود پنج متر
رودخانه زاینده رود درامتداد قلعه پس از طی چهل وپنج کیلومتر به باتلاق گاوخونی می ریزد
یک مسجد در داخل قلعه متعلق بدوره تیموریان بنام مسجد گاره یا پایین
 واز تپه ها آثار    تمدن پنج هزار ساله کشف شده
این قلعه شبیه ارگ بم بود
وبا توقف نیم ساعته وبا فاصله نیم ساعت از ورزنه ودر فاصله یک ساعت از اصفهان قرار داشت
دوستان راهنما در سطح قلعه پراکنده وباگرفتن عکسهای یاد گاری  آماده خروج از قلعه برای مقصد بعدی شدند.

 

 

و اما گاو چاه ...
 دریک زمین به وسعت تقریبا با طول پنجاه متر یک ویا دوگاو تربیت شده کوهان دار که طنابی به کوهان آن پیچ خورده ویک سر دیگر طناب بیک سطل متصل بود وپس از دور زدن طناب  بوسیله اشعار وآوازی که فرد همراه گاو در اثر تمرین شش ماهه گاو را نسبت به آواز وزیر وبمهای آواز شرطی نموده وفرد همراه باطی یک مسیر پنجاه متری در رفت وبرگشت با هم موجب خروج آب از چاه شده وبیک جوب آب روان میشد
این سیسم آبیاری پنجاه سال است که منسوخ شده.
نکته جذاب در این روش این بود که گاو فقط وفقط با آواز فرد همراهش شرطی شده ومیداند کی راه برود ودر کجا بایستد ودر چه زمان برگردد.تعدادی ازدوستان راهنما با خواندن آوازهای متفاوت متوجه شدند که گاو بهیچ وجه حرکت نمیکند وتنها مفهوم آوای صاحبش اورا وادار به حرکت وواکنش لازم میکرد.

 

 

بارسیدن به کویرورزنه متوجه تاسیسات جالبی در دل کویر شدیم.
سایت واحه دو کمپ بزرگ که از آلمان خریداری وهریک گنجایش حدودا سیصدنفر را داشت ویکی به عنوان رستوران زیبایی ودیگری بعنوان شربتخانه وچایخانه کاربر دداشتند  در قسمت مرکزی تعبیه شده بودند.
وتعدادی سوییت دوخوابه ودارای حمامو وسرویس بهداشتی وحال با گنجایش پانزده نفر در هر سوییت دارای سیستم گرمایشی وسرمایشی درحد هتل چهار ستاره در حال آماده سازی تا اردیبهشت سال آینده بود
درسمت دیگر تعدادی توالت عمومی مدرن  ووسایل تفریحی از قبیل زیپ لاین، ماشین سواری روی تلماسه ها بوسیله ماشین آفرود  شتر سواری،موتورهای چهار چرخ مخصوص کویروستارهشناسی درشبها و روشن کردن بوته در شب با اجرای موسیقی از ابزار هیجان انگیزی بودند که می توانستند برای چند روز موجب انبساط خاطر در دل کویر وایجاد خاطراتی فراموش نشدنی  رااز بیابانها درحافظه هر مسافر بجا بگذارد.

 

 

ناهار را در رستوران سایت واحه صرف کردیم وهر یک از دوستان بسته به علایقشون یک یا چند وسیله تفریحی را امتحان  وبا دنیایی از هیجان، در ساعت سه بعد از ظهر  برای باز گشت آماده شدیم

 

 

در بازگشت به روستای محمد آباد رفته ودر آنجا باز هم در یک حیاط قدیمی با استقبال گرمی از طرف اهالی وراهنمایان اصفهان برنامه های متعددی از جمله سخنرانی مسولین محمد آباد، رقص محلی، آتش بازی، ساز ودهل، و اجرای سرود زیبایی توسط دانش آموزان با لباسهای محلی ،وبازدید از قسمتهای مختلف این بنای قدیمی که به موزه تبدیل شده بود وصرف شام محلی وپذیرایی واجرای برنامه های شاد توسط مجری   ، روزی پر بار  ومتنوع با دیدنیهای بدیع وخاطره انگیز را به قصد اصفهان وتحویل گرفتن اتاقهایمان در هتل سه ستاره در کنار یک پارک زیبا در اطراف زاینده رود بنام هتل اصفهان محل را ترک نمودیم ساعت حدود یازده شب به هتل رسیدیم و احتمالا شب راهمه بر اثر خستگی  با خوابی دلچسب طی خواهند کرد.

 

 

وصبح با صرف صبحانه در هتل آماده رفتن به دانشگاه اصفهان ودانشکده جغرافیا که بشکل بادگیرهای یزد معماری شده بود راهی شدیم.

کلاسها در دو شیفت صبح وعصر جمعه در دانشکده جغرافی وادبیات برگزار شد ودرمجموع اکثرا از محتوای کلاسها راضی بنظر می رسیدند.

و ناهار در رستوران  دانشگاه صرف شد.

ودوباره ادامه کلاسها تا عصر...

 


ساعت 18 و بعد از کلاسها به رستوران تشریفات که فضای بسیار مطلوب ودلنشینی داشت برای برگزاری برنامه افتتاحیه رفتیم که با پذیرایی گرم وعالی جای خوبی در دل راهنمایان ایران باز کرد.
افتتاحیه با برنامه های متنوع از قبیل موسیقی و قدر دانی از زحمات بانیان همایش آغازشد.

و با شام و عکس دسته جمعی به پایان رسید

 

 

روز شنبه صبح پس از صرف صبحانه کلاسهای صبح شنبه بسته به انتخاب متفاوت افراد در مکانهای مختلف برگزار شد
عده ای از دوستان معماری اسلامی و عده ای  طبیعت گردی را انتخاب کرده بودند.

 


در بعد از ظهر شنبه یکم اسفند قرارشد همه راهنمایان شهرهای مختلف در میدان نقش جهان تجمع داشته باشند برای اجرای برنامه وفیلمبرداری از بالا که با نشستن راهنمایان در محلهای علامتگذاری شده  عبارت انگلیسی ___ I  love isfahan  ترسیم وبا فیلمبرداری از بالا این پیام به راهنمایان سایر کشورها ارسال شد.
کلمه love بوسیله تعدادی گلهای قرمز وسفید نصب شده روی ورقه های آکاستیو بشکل قلب توسط گروهی از پسران جوان که تا بالای ران در آب حوض میدان فرو رفته بودند ساخته شد.

 


تجمع پر شور راهنمایان کل کشور در این میدان تاریخی وهیاهو وهمهمه وگرفتن عکسهای یادگاری دسته جمعی در مقابل مسجد شیخ لطف الله در گروههای دویست وسیصد نفره فضایی پرشور ،پرانرژی، پویا،و وخاطره انگیز را در روز اول اسفند نود وچهار رقم میزد. وتوجه همه بینندگان را بخود جلب می نمود.


پس از اتمام مراسم همه دوستان در اطراف میدان جهت خرید سوغاتی ویا دیدن صنایع دستی این شهر تاریخی در اطراف پراکنده ودر ساعت چهار با سوار شدن به اتوبوسها به سمت دهکده ای توریستی که در فاصله حدود یکساعتی از شهر اصفهان قرار داشت  رفتیم  .

 

 

عکس ها : فرناز حسینی – سعید غیور – ایمان ذبیحی - مستانه توفیقی

 

برچسب ها
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

آدرس دفتر انجمن: ادرس مشهد خيابان كوهسنگي بوستان كوهسنگي
موزه بزرگ خراسان رضوي
طبقه منهاي يك
تلفن: 05137259311

05137269070       05137269502

داخلی 1098           فکس داخلی :1076

تلفن همراه: 09014440227

طراحی و پیاده سازی گروه مهندسین رایمون سیستم شرق | فروش هاست و سرور در ایران رایمون سرور